nedeľa, 21. augusta 2016

Lacné psychologické triky - Cyril Sekerka

Prežívame dobu majstrov lacných psychologických trikov, ktorí už dlhoročne neúnavne zaplavujú našu spoločnosť, najmä v ekonomických a sociálnych oblastiach života. Títo geniálni majstri formou založenia divadielok malých javiskových foriem v podobe analytických ekonomicko-sociálnych inštitúcií, spolkov závratne bleskovo vyrobených mladučkých analytikov, géniov, ktorí prednášajú poučkové monológy neoliberálnych textov, ktoré im napísali scenáristi zo Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu. Perly ducha týchto väčšinou hrajúcich hercov na obrazovkách televízií, bohužiaľ aj tej našej verejnej, smerovali k jednému základnému cieľu. Presvedčiť spoločnosť, že hodnoty ako solidarita, sociálne cítenie, starať sa najmä o tých druhých a nie len o seba, patria nenávratne do minulosti, kde ich pevne a navždy nahradia ich vysnívané z USA, t.j. staraj sa len o seba, svet patrí len úspešným, dravým individualistom. Nezamestnaní sú pre nich len leniví darebáci, ktorí sú si sami vinní za svoj biedny sociálny osud a argumenty, fakty, že každý máme iné danosti, dispozície, vyrastáme v rôznych kvalitách sociálneho prostredia, sú len slávne taľafatky od ľavičiarov. Vrcholným slovným šperkom bolo ich tvrdenie, že lenivým nezamestnaným netreba dávať také sociálne dávky, že im namiesto toho treba dať udice aby si mohli nachytať obrazne povedané ryby. Len zabudli dodať takú malú nedokonalosť svojho tvrdenia, že máme minimum ekonomických rybníkov, jazier, riek, ale najmä, že v týchto vodných ponukách je žalostné minimum rýb a keď sa predsa len podarí tam nájsť prácu, platy zamestnancov, odmena za ňu ich dostáva do nedôstojnej ľudskej úrovne „chudobných pracujúcich“.

Pre osvieženie našich pamätí dovoľte prezentáciu týchto malých divadielok, kde sa hlásajú jediné neomylné pravdy s patentom na rozum: MESA 10, INEKO, INES, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Police healthy – zdravotný inštitút , HAYEKOV inštitút, IVO, Konzervatívny inštitút M.R. Štefánika, Stredoeurópsky inštitút. To je základná plejáda divadielok a hercov, ktorí sa na obrazovkách televízie tvária ako nezávislí experti len s maličkou chybou krásy, že sú tvrdí pravičiari vyznávajúci neoliberalizmus ako hlavný ekonomický smer hospodárskeho spravovania štátu.

Všetci poznáme témy ich divadelných hier, kde hlavnými myšlienkami sú, že ŠTÁT je najhorší vlastník, vykorisťovateľ, ktorý ich oberá o peniaze formou daní, že jediné správne a ekonomicky úspešné investovanie do budúcnosti našich detí je všetko sprivatizovať, čiže zmeniť vlastnícke vzťahy od štátu k súkromnej podnikateľskej sfére. Hitový slogan „Deň daňovej slobody“, podľa mňa „Deň daňového sebectva“, nerozdeliť sa solidárne s druhými o ekonomické finančné výsledky celej spoločnosti sú čerešničkou na torte, ktorú prezentujú každý rok aby sa každý naučil myslieť len na seba, bez ohľadu na to, čo bude s najbližšou mojou rodinou, susedmi, priateľmi.

Dovoľte aby som prezentoval v dvorane slávy tie pravicové, neoliberálne herecké hviezdy na doskách ekonomicky sociálnych, ktoré pre nich znamenajú svet. Páni Pilát, Švejna, Ďurana, Morvay, Karpiš, Szalay, Chren, Pažitný, Bútora, Mesežnikov, Kuhn, Beblavý, Jurzyca atď. sú obdivuhodne pravidelne pozývaní do TA 3, Markízy, Joj Plus a ako som už spomínal neuveriteľne aj do verejno-právnej televízie, kde vystupujú vraj ako nezávislí experti. Fakt , že SAV disponuje množstvom skutočných expertov by mohol zaujímať aspoň tú našu verejnú, ktorá by mala zaručovať objektívnosť, vyváženosť a pravdivosť informácií, na základe ktorých si môžeme potom vytvoriť svoj vlastný názor, uhol pohľadu. Svetová hospodárska kríza ťažko doľahla na týchto majstrov, hercov, scenáristov, ktorí musia zničene počúvať, že ich jediný vzor štátu USA ústami samotného prezidenta Obamu otvorene hlásajú, že jedine štát dokáže zachrániť ekonomiku, zabezpečiť určitú kvalitu života svojich občanov. Slovami skvelého politika Tommyho Douglasa /1904-1986/ z Kanady z provincie Saskatchewan, mi dovoľte záverečné resumé k majstrom hercom lacných psychologických trikov. Tento „pán politik“ povedal na margo princípu skutočne ľavicovej politiky jeho strany CCF, jej hlavné myšlienky sú nasledovné slová. Na tomto svete žijeme všetci spoločne a že hlavným zmyslom spoločnosti je ako sa vieme postarať najmä o tých druhých, ako sa staráme jeden o druhého a nie ako sa staráme len sami o seba. Spoločnosť, ktorá si toto neuvedomuje nie je poriadnou spoločnosťou, len na tomto totiž skutočne záleží. K názoru, že štát je vraj zlý vlastník povedal. Vládou riadený systém je ten najefektívnejší systém, rozhodne lepší ako súkromne riadený kýmkoľvek iným na svete, pretože slúži predovšetkým ľuďom a nie zisku súkromného kapitálu. Súkromný sektor musí prinášať za každú cenu najmä zisky a za každú cenu aj na úkor kvality života bežného človeka v spoločnosti.

Toľko pán Tommy Douglas, ktorého mimochodom vo svojej politickej dobe opozícia nazývala tiež nebezpečným komunistom /predtým bol kazateľom/, ktorý chce vraj zničiť svojimi politickými zámermi súkromné podnikanie, vlastníctvo a zaviesť totalitné praktiky riadenia štátu. Bezplatný systém zdravotníctva, školstva, sociálneho dôchodkového systému , štátnej sociálnej poisťovne, kanalizácie, elektrifikácie a asfaltové cesty v celom Saskatchewane /1924-1971/ bola, je a bude tou najlepšou odpoveďou pre majstrov týchto lacných psychologických trikov. Tí budú totiž strašiť ľudí a presviedčať ich, že deň daňovej slobody – daňového sebectva je tá jediná správna cesta, aby sa oni a úzka skupina ľudí mala ekonomicky, sociálne na luxusnej úrovni až pokiaľ im nevystavíme účet prázdneho divadelného hľadiska, kde ich bezcitným hodnotám ľudsky, sociálne odmietame tlieskať. Treba začať aktívne ľavicovými argumentmi, faktami presviedčať ľudí na Slovensku, že reálne už dávno existuje v praxi osvedčený sociálne spravodlivý model spoločnosti, ktorý už desiatky rokov prežívajú spokojní občania v škandinávskych štátoch Švédska, Dánska, Nórska, Fínska cez vysokú kvalitu verejných služieb, zdravotníctva, sociálnych vecí, dôchodkového systému, školstva, životného prostredia atď. Vznik nového kultúrno-politického magazínu „DAV DVA“, ktorý vznikol ako spontánna iniciatíva mladých ľavičiarov vydávať časopis je konečne príležitosťou, kde sa môže názorovo vyprofilovať hodnotovo skutočná ľavica, ktorá chce riešiť súčasné problémy pracujúceho človeka konzumnej spoločnosti 

a nie prioritné problémy menšín, minorít.

Ďakuje a palce vám drží 

Cyril Sekerka

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára