štvrtok, 28. júla 2016

Víťazný boj tureckých robotníkov

Rebélia nespokojných tureckých robotníkov vyústila do sformovania zamestnaneckej samosprávy. 

"Nie, nedostala som žiadnu kompenzáciu, ale získala som celú továreň," takto odpovedala Aynur Aydemir, pracovníčka z textilnej továrne Kazova na otázku, či už dostala peniaze, ktoré jej dlžia bývali šéfovia. "Či už budeme úspešní alebo nie, mám továreň. Možno nám bude chýbať nejaký kapitál na rozbeh podnikania a možno skrachujeme v budúcnosti, ale aspoň niečo máme." 

Aynur je členka malého textilného kooperatívu, ktorý po dvoch rokoch boja nakoniec vo február 2015 ohlásil konečné víťazstvo. Práve vteda sa totiž stali legálnymi vlastníkmi textilných strojov, ktoré dovtedy patrili ich bývalým nadriadeným. 

Počas týchto dvoch rokoch Aynur a jej kolegovia stanovali pred fabrikou, neskôr ju okupovali, boli napádaní políciou a najatými kriminálnikmi, viedli protestné pochody po uliciach a takisto bojovali na súdoch. Začalo sa to v januári 2013, kedy po mesiacoch nezaplatených výplat boli všetci zamestnanci poslaní na celozávodnú týždennú dovolenku. Majitelia ubezpečili zamestnancov, že keď sa vrátia do práce, budú ich čakať šeky na vyplatenie všetkých výplat.

.......

<< Celý článok si môžete prečítať v nultom neoficiálnom čísle časopisu DAV/ (strana 30), časopis si môžete zadarmo objednať vyplnením objednávkového formulára na tomto blogu vpravo hore>>

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára