piatok, 29. júla 2016

Sľúbili sme si lásku? Odkaz demytologizovaného novembra 1989 v umení

"Vedúcu úlohu strany nahradila vedúca úloha súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov a maximalizácie zisku," uvádza svoj film mladý slovenský režisér Mgr. art. Julián Bosák. Kým v roku 1993 predstavovala chudoba 7,3%, po 25 rokoch kapitalizmu  až 12,4%, čo je 673 tisíc ľudí žijúcich z 337€ mesačne. 11% slovenských detí žije pod hranicou chudoby, 300 tisíc osôb (5,5% obyvateľov) je odkázaných na dávky v hmotnej núdzi. Počet milionárov vzrástol celosvetovo o 17%, na Slovensku o 1%. V roku 2011 sme tu mali 2770 s majetkom nad milión dolárov, pričom pre každého piateho Slováka mzda je realita mzda menšia ako 500€.  Po roku 1989 bolo presunutých milióny korún od 99,9% obyvateľstva ku 0,1% najbohatších. A to je len začiatok víťazstva Havlovej "pravdy a lásky" v roku 1989. Len v roku 1990 bolo 9350 prevádzkových jednotiek (majetok ľudu, socialistické vlastníctvo) predaných za 14 miliárd korún (460 milionov €).


Mgr. Julian Bosák ml., mladý filmár z východného Slovenska nesie obrovské zásluhy za osvetu v ľavicovej politike a filozofii. Napokon, bol to práve on, ktorý inicioval projekt Ľavé spektrum 2012, na ktorý nadväzovala stránka Ľavé spektrum s víziou pokračovať vo vízii tohto projektu na sociálnych sieťach a podnietiť diskusiu medzi rôznorodými smermi slovenskej ľavice. Bosák je zároveň hlavným administrátorom platformy Nezávislí. Je autorom množstva videí - reportáží z podujatí - prednášok, protestov, diskusií a podobne.
V hlavnej úlohe mladého slovenského pravicového liberála Marcel Maďoran. Film mal premiéru na vedecko-umeleckom sympóziu Pokračovanie nabudúce (Marx a spoločenské zmeny po 1989) organizovanom ÚPV SAV, ktoré sa konalo 15. 1. 2015 v Bratislave. Je k dispozícii zdarma na Youtube.
Raritou tohto filmu je na slovenské pomery obrovská odvaha mladého autora hovoriť otvorene o problémoch kapitalizmu s odbornými ekonomickými a sociologickými ukazovateľmi.Ako bonus uvádzame voľne prístupný link na bravúrne spracovaný seriál České století, ktorý demytologizuje rok 1989 a jeho následky.  

V nasledujúcom videu, špeciálne zameranie na monológ Krejčího:

"Svobodu nechtějí. ... Lide nechtějí aby to pokračovalo to je pravda, ale nechtěji ani aby to bylo jako na západe. Tohle západ nikdy nebyl, ani nebude. Stále opakuji svobodní volby, demokracii... ... Ale ja čekám jedno slovo, které jsem zatim neslyšel - KAPITALIZMUS. ... Buď se lidem bojí říct o co dovopravy jde, nebo to sami nevědí."

A história ukázala, že to vedeli a veľmi dobre.

Druhý významný monológ je od Karla Urbánka:

"Víte ja bych chtěl říst duležitou věc. Ja jsem obyčejný člověk. Živil jsem se jako výpravčí na malém nádraží na Moravě. ... Já bych nechtěl aby tady z toho vznikl kapitalistický stát. Víte to vám říkam jako delník,. Když se za kapitalizmu ruši fabrika, jde dělík na dlažbu v podstate. Dostava nejaky čas podporu, ale o svou práci přijde. V socializmu když jse zjistí, že nějaká fabrika nefunguje, tak se činí opatření, aby lidi neprišli o práci."

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára